Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Chór Siemianowice SCK. Obrazek ze strony ctk.cc
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: admin »

Na razie przygotowuję po kilka wariantów głosowych:
  1. głosy solo
  2. głos główny 4x mocniejszy od innych
  3. głos główny 2x mocniejszy od innych
Są to więc kolejne stopnie wyodrębniania i rozmywania naszego głosu wśród innych. Najpierw mamy solo, a na końcu tylko 2 razy głośniejszy od reszty. Potem pozostaje plik normalny, gdzie wszystkie 4 głosy są równe.

Może przydałby się jeszcze dla utrudnienia plik bez naszego głosu?

12 lutego 2015 zmieniłem instrumenty we wszystkich plikach. Poprzednio był to fortepian, teraz jest to dźwięk syntezatora - instrument midi nr 81 Synth Lead (square).

Tak naprawdę to nie wiem, jak jest najlepiej. Zmieniłem na taki, bo on wybrzmiewa nuty do końca, a fortepian gra głośno na początku, a potem wycisza. Jak jest cała nuta, to końcówka już wcale nie gra, szczególnie przy wolniejszych piosenkach. Nowe rozwiązanie powoduje z kolei, że poszczególne głosy zlewają się w jakiś wypadkowy dźwięk, który nie brzmi zbyt dobrze.

Trzeba będzie więc jeszcze wypracować jakiś optymalny instrument dla głosów. Może każdy głos innym instrumentem? W zasadzie każda grupa w naszym chórze może sobie wybrać instrument, a ja się do tego dostosuję. Ciekaw jestem opinii Adriana, ale również wszystkich innych osób.

Jedynym instrumentem, który wybrzmiewa nuty do końca oprócz syntezatora jest saksofon, ale on ma trochę drażniący ton.

Aha, nie martwcie się, że mam tyle roboty - przygotować 12 plików do każdej piosenki. Robi mi to komputer :)
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Re: Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: admin »

Zmieniam dzisiaj wszystkie pliki mid. Główny plik rozpisany jest teraz na takie instrumenty:
  • sopran: Electric Grand (3)
  • alt: Tubular Bells (15)
  • tenor: Electric Guitar (clean) (28)
  • bas: Fretless Bass (36)
Poszczególne warianty głosowe (x1, x2, x4) mają podmieniony instrument dla danego głosu na Synth Lead (square) (81). Powoduje to, że nawet przy niezmienionej głośności (x1) główny głos się wybija i ładnie wybrzmiewa do końca. Ten schemat wydaje mi się na ten moment dość dobry.

Otwarta pozostaje kwestia doboru instrumentów na poszczególne głosy w wariancie podstawowym.

Obecnie midy mamy dla 3 utworów:
Anna
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 16, 2015 7:44 pm

Re: Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: Anna »

Cześć, Jarku,
moja opinia jest taka, że to świetnie, że robisz te pliki! Niezależnie od instrumentu są bardzo pomocne:) Wielkie dzięki!
A sądząc z ilości wyświetleń, najbardziej lubimy Irish Blessing;)
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Re: Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: admin »

Hej, Aniu. Fajnie, że się zapisałaś. Witam pierwszego użytkownika oprócz mnie :)
Anna pisze:moja opinia jest taka, że to świetnie, że robisz te pliki! Niezależnie od instrumentu są bardzo pomocne:)
Możecie na mnie liczyć. Na środę Adrian chyba zapowiedział coś nowego, więc w ciągu kilku dni pojawi się też na forum. Nie ma z tym aż tak dużo roboty, a przy okazji jest zabawa.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Re: Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: admin »

Nowa pioseneczka jest już w części zamkniętej, więc zachęcam do rejestracji. Parę minut i po kłopocie. Są tam też nuty, więc jak kogoś nie było na zajęciach, może wszystko nadrobić. A warto, bo numerek jest wesoły i mieliśmy z nim niezłą zabawę. To też zasługa naszego dyrygenta, który potrafi urozmaicać żmudny trud nauki.

Ale piszę głównie po to, żeby na życzenie Radka wprowadzić zmianę we wszystkich dotychczasowych utworach. Miała być jakaś pauza, żeby można było nagrywać utwory na płytki i żeby się ze sobą nie zlewały. A w pauzę wrzuciłem taki beat 1, 2, 3, który ułatwia wejście.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Re: Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: admin »

Kurdesz pojawił się w części zamkniętej. Nowością jest fortepian zamiast syntezatora w głosach altowych, na życzenie Ani.
BASIA
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 17, 2015 10:32 am

Re: Jak przygotowywać nasze MID-y midy dla chóru?

Post autor: BASIA »

Fajnie są zrobione te pioseneczki w części zamkniętej. Można słuchać i ćwiczyć do woli.
Dzięki Jarek.
A wszystkim: Do zobaczenia na próbie.
ODPOWIEDZ