Linux i netbook na przykładzie Acer Aspire One i Ubuntu

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Linux i netbook na przykładzie Acer Aspire One i Ubuntu

Post autor: admin »

Udało mi się ostatecznie okiełznać tę parę. Działa:
  • obraz
  • wifi
  • kamera
  • dźwięk (odtwarzanie)
Nie sprawdzone:
  • sieć na drucie
  • dźwięk (nagrywanie)
Model netbooka: Acer Aspire one 722, ok 1K zł
Linux: Ubuntu 11.04 PL

Nie pisałbym o tym, gdyby nie szereg problemów, z którymi trzeba się było zmierzyć. Oto ich lista:
  1. Oo, nie ma CD. Najlepiej mieć stację CD na usb, ale ja akurat nie miałem. Nie próbujcie z Netbootin. On nie potrafi zrobić ubuntu na usb, inni to potwierdzają. Idzie bezproblemowo na live-usb-creator. Czas stracony: 2h.
  2. Wiesza się przy instalacji. I później też by się wieszał, bo taki jest urok wifi w tej konfiguracji. Podczas instalacji skutkowało po prostu wyłączenie wifi (poprzez kliknięcie w radar). Działający w 100% workaround: w biosie trzeba przełożyć na początek bootowanie z sieci. Kolejne 2h w plecy.
  3. Od tego momentu zaczyna robić się przyjemnie, bo właściwie wszystko już działa. No, może nie wszystko. Wifi nie współpracuje z WPA2 Personal w trybie AES (takie opcje miałem włączone na routerze Linksys). Przełączyłem router z AES na TKIP i poszło.
  4. Wifi nie łączy się automatycznie. Jak wszystkie problemy i ten jest rozwiązany na sieci. Trick polega na włożeniu do autostartu (/etc/rc.local) polecenia:

    Kod: Zaznacz cały

    iwlist eth1 scanning essid MOJASIEC
    To chyba nie byłoby konieczne, gdyby sieć była widoczna, ale moja jest ukryta. Na to poświęciłem 4h.
No i jestem zadowolony. Zaoszczędzone 3 stówki na Windowsie, pieniążki zostają w kraju, zamiast iść do Majkrosoftu. Ale wiązanka pod adresem linuxa się należy: jak zwykle trzeba się zmierzyć z problemami, które właściwie nie powinny istnieć. Ludzie wiedzą, że jest tak a tak, ale dotrzeć do tej informacji - cholerny problem. No cóż, taki urok Linuxa. Ale piękne jest to, że każdy problem z Linuxem w końcu da się rozwiązać! Gdybym znalazł taki artykuł, to cała sprawa zamknęłaby się w 1h.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Słuchawki i głośnik grają jednocześnie

Post autor: admin »

No i wyszedł kolejny problem. Zwyczajne urządzenia wyłączają automatycznie głośniki po włożeniu słuchawek. Ale nie to cacko. Okazuje się, że karta dźwiękowa jest bardzo cwana i owszem, rozpoznaje czy słuchawki są włożone, ale program musi odpowiednio zareagować. A Linux standardowo z tym nic nie robi. Na szczęście rozwiązanie, choć skomplikowane, jest dobrze opisane tutaj:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=125522
  • Ściągamy program hda-verb i kompilujemy. ftp://ftp.suse.com/pub/people/tiwai/misc/
    Skompilowana wersja załączona do tego postu. Obowiązuje licencja GNU GPL 2 or later.
  • Umieszczamy gdzieś na dysku skrypt sluchawki.sh (też załączony). Podmieniamy w nim ścieżkę do programu hda-verb.
  • Uruchamiamy skrypt w terminalu, żeby zobaczyć, czy działa. Ten krok od biedy można pominąć.
  • Wstawiamy do rc.local ścieżkę do tego skryptu, ale koniecznie ze znaczkiem & na końcu. Dla przykładu załączam też mój rc.local
Skrypt co sekundę sprawdza, czy włożone są słuchawki. Jeżeli tak, to wyłącza głośnik itd.
Załączniki
sluchawki.zip
(15.2 KiB) Pobrany 2672 razy
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 104
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 8:51 am

Re: Linux i netbook na przykładzie Acer Aspire One i Ubuntu

Post autor: admin »

Tak przy okazji, podobno nowsze wersje Ubuntu radzą sobie z tym hardwarem bez żadnych kombinacji.
ODPOWIEDZ